כנסים
 

· כנס כיסופים – כנס ירושלים לסופרים ומשוררים יהודיים
הכנס התקיים בתאריכים 18-16 באפריל 2007 בבית אבי חי,ירושלים (בשיתוף כתב העת "דימוי" בהוצאת בית מורשה) - כנס כיסופים הפגיש למשך שלושה ימים ולילות, סופרים, משוררים והוגי דעות יהודיים מהארץ ומהעולם, לקריאה, לשיחה, לסדנאות ולדיון, תחת הכותרת "מיהו סופר יהודי?". המפגש נסב על שאלות כגון: מה מאפיין את ספרויות היהודים בלשונות השונות בפתח האלף השלישי? מה אופיין של הספרויות הפנימיות, כמו לאדינו ויידיש? האם ניתן לזהות טקסט כבעל זהות יהודית? איך משפיעה התפוררות ברית המועצות לשעבר על נדידת השפה והזהות למקומות ולספרויות חדשות שבהן כותבים יהודים שבאו משם, כדוגמת הספרות הישראלית, הקנדית או הגרמנית? מה מקומה של השואה כמסמן וכמזהה בספרויות היהודים, החל מן המחצית השניה של המאה העשרים? הכנס הנו בין-תחומי, ומשלב גם מוסיקה - מיצירות קטנות ואילוסטרטיביות עד יצירות הנכתבות במיוחד בעבור "כיסופים", אומנות פלאסטית - באמצעות סרטים של אומנים המתייחסים לזהות ולמקום וכן סרטים דוקומנטריים על סופרים ומשוררים יהודיים מהעולם. מטרה נוספת של הכנס היא להקים ארגון-גג בין-לאומי של סופרים ומשוררים יהודיים, שיפעל ליצירת קשר בין כותבים בשפות השונות ובין כתבי-עת, ויעודד מו"לים ישראליים לתרגם לעברית מספרויות היהודים, ולעודד מו"לים מרחבי העולם לתרגם יצירות מעברית לשפות השונות.

לצפייה בקטע מהכנס ( וידאו / אודיו )

· יהדות דוברת רוסית בפרספקטיבה גלובלית: כוח, פוליטיקה וקהילה
הכנס התקיים בתאריכים 17-19 באוקטובר 2006, ארח חוקרים בעלי שם בנושא מישראל, ארצות הברית, קנדה, רוסיה וגרמניה, והוקדש לנושאים המעסיקים את היהודים דוברי הרוסית ברחבי העולם, כגון: יהודים דוברי רוסית ומבני כוח בישראל ובתפוצות בנות זמננו; דגמי זהות חברתית ושילוב פוליטי בישראל, בחבר מדינות העמים ובמדינות התפוצה החדשות; התנסויות פוליטיות, חברתיות ותרבותיות בחברות המארחות; דגמי מיסוד בקהילות; גורמים חברתיים ודמוגרפיים, השפעות חברתיות ופוליטיות ברחבי העולם; הבנייה ארגונית ופוליטית; אמצעי התקשורת הרוסים-יהודים; קהילות רוסיות-יהודיות כגורם בפוליטיקה העולמית וביחסים הבינלאומיים.

· דרכי התגובה לנישואי תערובת והשלכותיהן
בתאריכים 21-23 ביוני 2005 קיים מרכז רפפורט כנס חוקרים בינלאומי סגור, בראשותו של פרופ' ג'רלד קרומר. מטרת הכנס היתה לספק הזדמנות לניתוח ולדיון מעמיק של מגוון התגובות היהודיות בנות זמננו ביחס לנישואי תערובת. אקדמאים, רבנים, אנשי חינוך ואנשי ציבור מהארץ ומחו"ל דנו בנושאים כגון גבולות הקהילה, תגובות בקרב קהילות שונות ברחבי העולם, תגובות רבנים, נישואי תערובת בישראל, מדינת ישראל כגורם מֶנע לנישואי התערובת הרווחים בתפוצות, והנימוקים העומדים בבסיס ההתנגדות לנישואי תערובת, כמו גם בבסיס המשך הקשר עם בני הזוג ומשפחותיהם לאחר הנישואין. המושב המסכם הוקדש לבחינת האפשרות לעריכת מחקר משותף בעתיד ולהפעלת פרוייקטים משותפים.

· היהודים דוברי הרוסית בפרספקטיבה גלובלית: התבוללות, השתלבות ובניין קהילה
הכנס התקיים בתאריכים 14-16 ביוני 2004, והשתתפו בו עשרות חוקרים בכירים מהארץ ומחו"ל, לצד פעילים בארגונים ובגופים שונים העוסקים בנושא היהדות דוברת הרוסית. בראש הכנס עמד ד"ר זאב חנין. בעקבות הכנס הציעו רבים מן המשתתפים שמרכז רפפורט יקיים מדי שנתיים כנס מחקרי ציבורי, להמשך המעקב והניתוח אחר הנעשה בקרב מגזר חשוב זה מקרב יהדות העולם.

· דרכי התגובה וההיענות של רבנים לאתגר ההתבוללות: פרספקטיבות היסטוריות ועכשוויות
הכנס התקיים בתאריכים 23-24 ביוני 2003, והשתתפו בו חוקרים ורבנים מרחבי העולם. בראש הכנס עמד הרב ד"ר אדם פרזיגר. ראוי לציון במיוחד המושב שעסק ב'זרמים ביהדות נוכח אתגר ההתבוללות', בו השתתפו זה לצד זה נציגי זרמים דתיים שונים: פרופ' דוד אלינסון, נשיא היברו יוניון קולג' [רפורמי], הרב ראובן המר, ראש ארגון הרבנים העולמי של התנועה הקונסרבטיבית, הרב שלמה ריסקין, הרב הראשי של אפרת [אורתודוקסי], והרב ד"ר נפתלי לבנטל מלונדון [חסיד חב"ד וחוקר חב"ד].

· התבוללות ישראלית: טמיעתם של לא יהודים בחברה היהודית בישראל והשלכותיה על הזהות הקולקטיבית
ההתבוללות הישראלית היא תמונת-מראה של ההתבוללות בקרב יהדות התפוצות: כאן קיימת תופעה הולכת וגוברת של התבוללות לתוך חברת-רוב יהודית. היקף התופעה, שמרבית הישראלים אינם נותנים עליה את הדעת, משפיע באופן ניכר על אופייה ועל זהותה של חברת הרוב בהווה, ועוד יותר מכך בעתיד. תופעה זו והשלכותיה עמדו במוקד הכנס הראשון של מרכז רפפורט, שהתקיים בתאריכים 12-13 ביוני 2002, ושבראשו עמד ד"ר אשר כהן . בעקבות הממצאים שהוצגו בכנס, מסתמנת בחינה-מחדש של מדיניות העלייה של מדינת ישראל, ושל דפוסי הפעולה של הסוכנות היהודית בעולם, בפרט בארצות מזרח-אירופה. כמו כן, הוביל הכנס למודעות ציבורית למכשולים הקיימים בפני אפשרות הגיור בעולם היהודי כיום.


סמינרים

· השתלמות רבנים צעירים מהתפוצות: גישות חדשות לאינטראקציה עם יהודים שאינם משתייכים לקהילה היהודית
סמינר ההכשרה לרבנים אורתודוכסים המשרתים בקהילות התפוצות התקיים בקיץ תשס"ג. במהלכו קיבלו הרבנים הצעירים הדרכות והרצאות, סיירו בארץ ולמדו כיצד לתכנן פרוייקטים שונים בקהילה. מדובר בתוכנית ביצועית להכשרת רבנים המכהנים כבר בשטח, להתמודדות עם המתבוללים. הסמינר התמקד בלימוד גישות חדשות לאינטראקציה עם יהודים שאינם משתייכים לקהילה יהודית כלשהי. התפיסה שעומדת ביסוד התכנית משקפת דרך ייחודית להכשרת רבני קהילות, הבאה מתוך מחויבות עמוקה למסורת היהודית, אך גם מתוך הבנה מעמיקה של כוח המשיכה התרבותי של עולמות אחרים בימינו. המטרה היא להקנות לרבני הקהילות יכולת לנהל דיאלוג עם ציבורים יהודיים רחבים שאינם באים במגע כלל, או שבאים במגע מוגבל ביותר, עם הקהילה. בעקבות ההשתלמות, החלו להתבצע פרוייקטים מעשיים למאבק בהתבוללות בשבע קהילות בחו"ל, בהנחיית מרכז רפפורט.


פיתוח מנהיגות

· לימודי יהדות לצעירים באירופה - שיתוף פעולה עם תכנית 'פאידיאה'
(Paideia - The European Institute for Jewish Studies in Stockholm). מסגרת זו הוקמה בשנת 2000, על מנת להעניק כיוון חדש למנהיגות צעירה בקהילות יהודיות באירופה. כיוון זה משלב ידע במקורות התרבות היהודית, פתיחות לאמנות וליצירה בת זמננו, ומחויבות לעתיד יהודי חדש. ב'פאידיאה' לומדים בכל שנה כ-25 צעירים וצעירות יהודיים מרחבי אירופה, המגיעים ממגוון קהילות יהודיות במדינות כגון רוסיה, הונגריה, סלובקיה, פולין, צ'כיה, גרמניה, איטליה, בריטניה, דנמרק ושבדיה. מרכז רפפורט מסייע בפיתוח היכולות של בוגרי התכנית לנתח את הבעיות בקהילותיהם וליזום דרכי פעילות חדשות להתמודדות עם בעיות אלו. במאי 2004 קיים מרכז רפפורט, בשיתוף עם Paideia, כנס בוגרים בשטוקהולם, שהוקדש לנושא המאבק בהתבוללות. לקראת הכנס הודרכו הבוגרים בביצוע עבודות מחקר ממוקדות בקהילותיהם, וממצאי המחקרים נותחו בצוותא.

· רבנים מובילים פרוייקטים למאבק בהתבוללות בקהילות יהודיות בחו"ל
בעקבות השתלמות לרבנים אורתודוקסיים צעירים מהתפוצות שערכנו בקיץ תשס"ג, התבצעו בתשס"ד פרוייקטים למאבק בהתבוללות בחמש קהילות יהודיות בחו"ל (אוקלנד, קליפורניה; מכסיקו סיטי; גוואטמלה סיטי; ונקובר, קנדה; אוסלו, נורבגיה), בהנחיית הרב דון פיטרמן ובפיקוחו של הרב ד"ר אדם פרזיגר.

· שיתוף פעולה עם תכנית 'עמיאל' להכשרת רבנים לקהילות בתפוצות הגולה
מרכז רפפורט עוסק בהעשרה והעמקה של תכנית הכשרת הרבנים לשירות בגולה, שבראשה עומד הרב אליהו בירנבאום חוקרי המרכז מוזמנים לסדרה של הרצאות ושיעורים בפני משתתפי התכנית להכשרת רבנים של מכון 'עמיאל', שבוגריה משרתים כרבני קהילות יהודיות ברחבי העולם ועומדים בחזית המאבק נגד ההתבוללות. בחודש מאי 2005 קיימו מרכז רפפורט ומכון 'עמיאל' במשותף השתלמות אינטנסיבית, שהשתתפו בה כשלושים רבנים צעירים מצפון אמריקה ביחד עם נשותיהם .הרב ד"ר אדם פרזיגר ממרכז רפפורט נטל תפקיד מרכזי בכינוס, ושיתף בהבנותיו את הרבנים שהגיעו מקהילות שונות בארצות הברית ובקנדה, וסייע להם בהכוונה ובייעוץ, בעיקר לנוכח האתגרים הניצבים בפניהם מול תופעת ההתבוללות.

 
 
אתר - פימנטו כתובת: אוניברסיטת בר-אילן רמת גן, 52900 טלפון: 03-6734050      פקס: 03-6724915